זמני עיכול של מזון

בואו נדבר על עיכול

רובינו בעולם המערבי מסתובבים עם בעיות עיכול, ולא בכדי. נתנו את הכוח על בריאותנו לרפואה ולרופאים, כיום הרפואה המערבית מתעסקת יותר עם תרופות ופחות עם הגורמים למחלות.

התזונה המערבית אחראית לחלק גדול מתחלואינו, ולרופאים שלנו אין כל כך איך לעזור לנו.

הידע שפעם היה נחלתה של אם המשפחה, יצא מהבית והפך אותנו להיות תלויים במרפאות, רופאים וידע שבא לתקן אותנו ולא להבריא אותנו

בואו נעשה קצת סדר

לכל סוג של מזון, יש זמן עיכול שונה, בעולם של שפע בחירה – אנחנו צורכים מזון רב שאין לנו מושג איך הגוף מתמודד איתו. הגוף שלנו הוא סתגלתן והרבה פעמים ייתן לנו לעשות מה שבא לנו, עד שתיגמר לו הבטריה…. וברוב המקרים בכלל לא נחשוד בדבר מזון שאכלנו שנים ופתאום משפיע עליינו אחרת..

לפעמים בעיות גדולות אפשר לפתור בעזרת ידע ומודעות.

אז כדי לתת קצת מושג, אלו זמנים שונים של פינוי של מזונות מהקיבה למעיים:

מיצי פירות סחוטים- 20 דקות

פירות שלמים- 20-50 דקות

ירקות- 20 דקות לירקות מימיים יותר, עד שעה שלמה לירקות הסיביים יותר

קטניות – שעה וחצי

אגוזים זרעים- 2-3 שעות

ביצים- עד שעה

חלב- 2-3 שעות

בשר 2-5 שעות

** זו הערכה של הזמנים וכמובן שזה משתנה מעט מאדם לאדם, בהתאם למערכת העיכול שלו וגם כמובן בהתאם לכמויות שאכלנו.

אנשים עם מערכת עיכול חזקה ככל הנראה פחות ירגישו את ההבדלים בין זמני העיכול ואנשים עם מערכת חלשה יושפעו יותר מההבדלים (גזים ונפיחות, אי נוחות בבטן, וכאב). מערכת העיכול משתנה עם ההתבגרות. לילדים יותר קל לפשר על הפער וככל שאנו עולים בגיל המערכת שלנו מתעייפת

ההמלצה היא לא לאכול מזון עם עיכול ארוך לפני מזונות עם עיכול קצר כלומר, למשל- פירות עדיף לפני הארוחה ולא אחרי.

בנוסף עדיף לא לאכול מזונות בעלי תהליך עיכול ארוך על הבוקר או דבר אחרון בלילה. בשר (ובכלל ארוחות מורכבות), כדאי לאכול בצהריים.

הפרדת מזונות בעלי זמני עיכול שונים תשפיע באופן מידי על גזים, נפיחות וכבדות ואי נעימות לאחר ארוחות, ובטווח הארוך יותר תשפיע על שלל מחלות של מערכת העיכול, וגם מערכות נוספות. כשקל יותר למערכת העיכול לעבוד, הנוטריאנטים (החומרים החיוניים והמזינים שבמזון) נספגים באופן היעיל והנעים ביותר, וכל שאר המערכות בגוף מקבלות יותר חומרים שהן זקוקות להן, והגוף פועל ביותר הרמוניה. כשהגוף עובד ביותר הרמוניה זה משפיע לא רק על מצביינו הפיזי, אלא גם על מצב הרוח שלנו, ועל שמחת החיים שלנו, על התגובתיות שלנו, ובכלל על מערכות היחסים שלנו עם הסובבים אותנו….

ממליצה לנסות את זה לשבוע שבועיים. ואשמח לשמוע שיתופים על ההשפעה של הסדר הזה על הבטן שלכם, (וגם על היחסים שלכם בחיים) מוזמנים פה בתגובות או בפרטי.

https://www.nestandglow.com/healthy-food/food-digestion-times?fbclid=IwAR1ooN-FuZYrCsooECmQ3-CEgFrlfxDNFsvK3mBw-L1lnfjDRqlwkT5Lcl4